Intellectual Dark Web – Vad är det? | IDW i Sverige? | Intellectual dark web

Intellectual Dark Web – IDW

De som bildat intellectual dark web är några av de smartaste människorna som i varje fall jag har lyssnat på och känner till. Jag gillar att lyssna på intelligenta människor. Jag är inte ensam om det. Den skara som lyssnar på dessa blir allt större och har du missat några av dom så har du chansen att knyta kontakt med dom i några videos nedan.

Personligen så tycker jag att IDW handlar om ett uppvaknande från de senaste årtioendens felkörningar intellektuellt. En väg tillbaka där intellektet, sanningar och logik styr igen och där fakta återigen blir rådande. Det är efterlängtat. Jag tror att många människor idag hungrar och längtar efter sanningen och efter fakta. Vi har i många år varit försiktiga och för att inte trampa människor och olika grupper på tårna så har vi istället undvikit att tala sanning. Många kallar det även för politiskt korrekthet. I delar av samhället har detta ord nästan blivit ett skällsord medan det för andra mer eller mindre är en religion.

Längre ner kan du ta del av vem som är en del av IDW.

Ett nytt fenomen som reaktion på ett fördummande och förlegat sätt att kommunicera

The Intellectual Dark Web (IDW) är ett fenomen som har uppkommit, enligt mig naturligt, som en reaktion mot ett alltmer fördummande samtal som pågått alltför länge. Jordan Peterson, Sam Harris, Eric Weinstein och Steven Pinker och många fler talar om bland annat sanning, frihet och många kontroversiella ämnen i olika youtubekanaler och poddar såsom Joe Rogan Experience och Rubin Report med flera.

Sanningen möter politisk korrekthet eller när det gamla möter det nya

Här är ett bra exempel på när detta nya fenomen möter det gamla trötta och i mitt tycke uttjatade formatet. Det blir inget annat än en direkt överkörning när Jordan Peterson pratar med Cathy Newman i denna Channel 4-intervju.

Intellectual dark web

Därför är Intellectual Dark Web trovärdig

Det som gör Intellectual Dark Web mycket trovärdig och ännu mer värd att lyssna på är blandningen av höger- och vänstermänniskor. Det finns även en mix av både män och kvinnor i Intellectual Dark Web och de är av olika ursprung. Det som enligt mig mer förenar gruppen är att med hjälp av dialog som den högsta formen av kommunikation nå fram till sanningen. Samtalen som Intellectual Dark Web ofta tar del i på bland annat You tube och i poddar är oftast mellan 2-3 timmar långa. Ibland säljer de ut stora hallar med 1000-tals människor.

Fakta och sanningar viktigare än känslor

Jag önskar att denna “movement” och intellectual dark web också kommer till Sverige snart. Är det något land som kommer att må bra av detta så är det definitivt Sverige. Vi har i alltför många år varit inne på en väg där fakta och sanningar fått stå vid sidan av. Visst kan jag många gånger hålla med om att saker och ting borde vara på ett speciellt sätt men om det nu inte är det så tycker jag inte man skall ljuga om det eller låtsas som om att det inte finns. Som någon vis man en gång sa – “fakta bryr sig inte om dina känslor”. Kanske en liknande rörelse som Intellectual Dark Web redan har kommit till Sverige?

Motsvarigheten till Intellectual Dark Web i Sverige?

Här är en intressant tweet från Ivar Arpi som ställer frågan: Vilka är motsvarigheterna i Sverige? Politiskt så finns de ungefär i mitten eller lite till vänster om mitten om man skall lyssna på dom själva. Intellectual Dark Web är alltså inga extremister åt något håll utan bara några extremt intelligenta människor som delar med sig av sina insikter och funderingar. Ett försök att komma närmare en sanning, om det nu finns någon sådan, för oss människor.

Vilka är Sveriges Intellectual Dark Web – IDW?

Här kommer några av de som jag själv skulle föreslå som bubblare till en svensk intellectual dark web. Jag har försökt att länka till en bra källa för var och en som är med i listan. Det finns fler och det bästa är troligen att googla lite själv och se vad som är up to date och relevant. Vilka personer borde då vara med i intellectual dark web i Sverige? Vilka har jag missat och som du tycker borde vara med? Finns det någon som inte borde vara med av de jag listat nedan? Skriv gärna i kommentarsfältet och upplys oss vilka som borde vara med.

Aron Flam

Navid Modiri

Malcom Kyeyune

David Eberhard

Omar Makram

Johan Westerholm

Mustafa Panshiri

Jens Ganman

 Ann Heberlein

Alexander Bard

Tino Sanandaji

Alice Teodorescu

Mattias Svensson

Göran Adamson

Hanif Bali

Ivar Arpi

Henrik Jönsson

Vem är med i Intellectual Dark Web idag?

Enligt deras websida så följande namn med idag.

Intellectual Dark webs site

Här är en webbsida med många av namnen som är med i Intellectial dark web. Här hittar du medlemmar från både vänster och höger. Här hittar du en artikel i New York Times om IDW.

 


What Is the ‘IDW’?

En bra artikel om Jordan Peterson och hans senaste Sverigebesök kan du läsa här.

Relevanta Webbsidor till IDW

Joe Rogan: https://www.joerogan.com/

Jordan Peterson: https://jordanbpeterson.com/

Sam Harris: https://samharris.org/

Eric Weinstein: https://www.ineteconomics.org/research/experts/eweinstein

Christina Hoff Sommers: https://www.aei.org/scholar/christina-hoff-sommers/

Camille Paglia: http://time.com/author/camille-paglia/

Bret Weinstein: https://bretweinstein.net/

Heather Heying: http://heatherheying.com/

Dave Rubin: https://www.rubinreport.com/

Tim Pool: https://www.timcast.com/

Ben Shapiro: https://www.dailywire.com/authors/ben-shapiro

Bari Weiss: https://www.nytimes.com/by/bari-weiss

Gad Saad: https://www.concordia.ca/jmsb/faculty/gad-saad.html